pátek 3. ledna 2014

Kotelna - obecněDům byl postaven v roce 1969 a původní kotelna pochází z  roku 1985, kdy bylo instalováno ústřední topení. Původní hnědouhelný kotel Dakon DOR20 byl nahrazen a celá kotelna prodělala rekonstrukci v roce 2013. 
Nyní je osazena kotlem Atmos DC18S, akumululační nádrží 1000l  a celé je to řízeno ekvitermním regulátorem ACD01, který je osazený přímo v panelu kotle.

Ohřev teplé vody pro koupelnu a kuchyň je řešen pomocí nerezového výměníku.

 

Schéma zapojení kotelny

 

  Popis komponentů

 

Kotel Atmos DC 18S s hořákem na pelety v horních dvířkách
 Akumulační nádrž LVT 1000 d850 se dvěma výměníky, horní nerezovýŘídící systém
Provozní zkušenosti


Topení peletami:

12 /2013 Zásobník na peletky musí mít sklon stěn 45°, jinak se peletky ani nehnou. Vyzkoušeno, ověřeno.

Topení dřevem:

02/2015 Teplota spalin: vysoká teplota spalin (nad 180°C) vede k velmi rychlému vyhoření násypky, aniž by se nabíjela AKU. Je to způsobeno tím, že celková účinnost kotle je nad 180°C klesá

Abych udržel kotel kolem 83°C, je potřeba spaliny držet na 170°C. Na 80 stačí 150°C, ale potom kotel nehoří stabilně. Výrobce udává, že max. výkon je při spalinách 220°C. Já bych samozřejmě chtěl jen na maximální výkon (rychlejší nabíjení), jenže tam už kotel nemá maximální účinnost. Německé verze Atmosů (GS) zavírají klapku servem při 180°C, právě kvůli emisím a účinnosti.

Z toho mi plyne, že když chci ze dřeva získat maximum, musím topit na 180°C. Pokud mám dřeva dost a času málo, musím topit na 220°C.

Ohřev teplé vody (TeV)

12/2013 TeV ohřívaná výměníkem funguje velmi dobře, zásoba teplé vody je v podstatě neomezená.

Laddomat

02/2014 Provozní teplotu kotle určuje temostatická patrona v Laddomatu. Ze dvou patronek, které najdete v krabici s Laddomatem je nezbytné použít tu s označením 1456, která je  nastavená na teplotu 78°C. Tu druhou, která je na teplotu 72°C klidně schovejte do nouzových zásob. Provoz na vyšší teploty vede  vyššímu stupni nabití akumulační nádrže a k lepší ekonomice provozu.  


1 komentář:

  1. Já nemám osobní zkušenosti s peletami, ale taky jsem na ně slyšela velkou chválu. Kdybychom neměli možnost jezdit do lesa a mít tak dřevo za hubičku, tak bychom o nich asi taky uvažovali. Topit v kamnech je v dnešní době k nezaplacení. Máme akumulační kamna Norsk Kleber https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ , a ty teda makají, to je neuvěřitelný. Hlavně do nich ani moc nepřikládáme, teplotu tady máme takovou, jakou jsme si nastavili, fakt jsem spokojená :-) .

    OdpovědětVymazat